W 3 godziny w Mexico City? /What to do in 3 hours in Mexico City?

Drogi Czytelniku,

Po dłuższej przerwie i próbach naprawienia bloga, wreszcie udało mi się znaleźć czas na napisanie kolejnego wpisu. 3 godziny w Mexico City? Brzmi trochę absurdalnie, bo przecież to miasto jest ogromne i ma wiele atrakcji do zaoferowania. Ja jednak na wizytę miasta miałam jedynie 3 godziny, ale udało mi się co nieco zobaczyć.

Dear Reader,

After a long break from witing and attempts to fix the blog, I finally found time to write new post. In 3 hours in Mexico City? It sounds a bit absurd, because this city is huge and has many attractions to offer. However, I only had 3 hours to visit the city, and still I was able to see some attractions.

Ricardo

To wszystko nie udałoby mi się, gdyby nie Ricardo, którego poznałam poprzez couchsurfing. Ten przemiły student zaoferował mi nocleg, a gdy dowiedział się, że będę w mieście jedynie przez krótki czas, ponieważ spieszę się na samolot, zasugerował od razu, gdzie powinnam się udać. Później spotkaliśmy się w wyznaczonym miejscu i w ekspresowym czasie zwiedziliśmy dwa cudowne i całkowicie darmowe miejsca:)

It would not have been possible without Ricardo whom I met through couchsurfing. This nice student offered me accommodation, and when he found out that I would only be in town for a short time, because I was in a hurry for a plane, he immediately suggested where I should go. Later we met in a designated place and visited two wonderful and completely for free places 🙂

Cathedral Metropolitana

Po przyjeździe autobusem ADO z Tuli de Allende do Mexico City, szybko wsiadłam w autobus do centrum miasta. Moim celem była wizyta w Katedrze Metropolitana, która znajduje się na Zocalo. Wstęp do katedry jest całkowicie darmowy i nie miałam problemu z tym, aby wejść do niej z moją małą podręczną walizką. Katedra jest potężna i robi oszałamiające wrażenie, poczułam się tam trochę przytłoczona jej ogromem. Co ciekawe pod katedrą spotkałam przewodniczkę z Free Tour Mexico, która kilka dni wcześniej oprowadzała mnie po mieście Oaxaca🙂

After arriving by ADO bus from Tula de Allende to Mexico City, I quickly took a bus to the city center. My goal was to visit the Metropolitana Cathedral, which is located on Zocalo. Admission to the cathedral is completely free and I had no problem entering it with my small handy suitcase. The cathedral is huge and makes a stunning impression, I felt a little overwhelmed by its size. Interestingly, under the cathedral I met a guide from Free Tour Mexico, who a few days earlier showed me around the city of Oaxaca 🙂

Pod katedrą.

Ministerstwo Edukacji. Ministry of Education.

Po jakimś czasie dołączył do mnie Ricardo i w szybkim tempie (czas naglił, a chciałam zobaczyć ile się da!) udaliśmy się do Ministerstwa Edukacji. Po drodze mijaliśmy ruiny, które znajdują się niedaleko Zocalo oraz katedry. Dlaczego warto poznawać lokalsów? A no właśnie dlatego, że można zobaczyć tak niezwykłe miejsca jak budynek Ministerstwa Edukacji w Meksyku. O dziwo nie mieliśmy żadnego problemu ze wstępem na teren obiektu. Wystarczyło okazanie legitymacji studenckiej Ricardo oraz przeskanowanie naszych plecaków i już byliśmy w środku.

After some time Ricardo joined me and quickly (the time was passing, and I wanted to see as much as possible!) we went to the Ministry of Education. On the way we passed ruins that are located near Zocalo and the cathedral. Why is it worth meeting the locals? Because you can see such unusual places as the building of the Ministry of Education in Mexico. Strangely, we didn’t have any problems with entering the facility. It was enough to show Ricardo’s student ID and scan our backpacks and we were already inside.

Na korytarzach każdego piętra budynku podziwiać można przepiękne murale. To istna gratka dla miłośników sztuki. Autorem murali był Diego Rivera, a największą popularnością cieszy się kolorowy mural przedstawiający malarkę Fridę Kahlo.

In the corridors of each floor of the building you can admire the beautiful murals. This is a real treat for art lovers. The author of the murals was Diego Rivera, and the most popular is the colorful mural showing the painter Frida Kahlo.

Palacio de Iturbide

Po niezwykłej uczcie dla oczu i spacerze korytarzami Ministerstwa Edukacji odwiedziliśmy kolejną atrakcję, a mianowicie Palacio de Iturbide . Pałac to wielka rezydencja, którą w prezencie ślubnym podarował swojej córce hrabia San Mateo Valparaiso. Wstęp do pałacu był całkowicie darmowy i ponownie należało przeskanować nasze plecaki. W środku na każdym z trzech pięter znajdowały się dzieła meksykańskich artystów. Na samym dole oraz pierwszym piętrze podziwiać można było figurki gliniane oraz innego rodzaju rzeźby. Na drugim piętrze zaprezentowano różnorodne dekoracje i rękodzieło, między innymi naczynia, dywany oraz przepiękne stroje.

After a walk through the corridors of the Ministry of Education, we visited another attraction, the Palacio de Iturbide. The palace is a residence given by Count San Mateo Valparaiso to his daughter. Currently, you can admire exhibitions of local artists. Admission to the palace was completely free and we had to scan our backpacks again. Inside, on each of the three floors were artworks of Mexican artists. At the very bottom and first floor, clay figurines and other sculptures. On the second floor, various decorations and handicrafts were presented, including dishes, rugs and beautiful dresses.

Na tym moja wizyta w Mexico City musiała się zakończyć, ponieważ musiałam dostać się na samolot do Huatulco, ale nie brakowało malowniczych budowli, które mijałam po drodze. Jedną z nich był Palacio de Bellas Artes 🙂

That was the on of my visit to Mexico City because I had to get to Huatulco, but there were picturesque buildings that I passed along the way. One of them was Palacio de Bellas Artes 🙂

2 Komentarze

Dodaj komentarz