Nessebar i pożegnanie z Bułgarią.

Drogi Czytelniku,

Dzisiaj nadszedł nasz czas na pożegnanie z Bułgarią. Pokażę Ci Nessebar moim okiem. Opowiem również nieco o ciekawostkach związanych z Bułgarią, które bazując na własnym doświadczeniu mogę potwierdzić.

Dear Reader,

Today is the day I say goodbye to Bulgaria. I will show you Nessebar through my own eyes. I will also tell you a few interesting facts about Bulgaria. Nessebar.

Nessebar.

To miejsce, do którego każdy zainteresowany historią turysta koniecznie powinien się wybrać. Nessebar znajduje się na światowej liście dziedzictwa kultury UNESCO. To najstarsze miasto Bułgarii, niegdyś zwane Masambrią. Moim zdaniem stara nazwa brzmi dużo, dużo ładniej.

Na wycieczkę uliczkami miasta wybrałam się z moimi super kolegami Olkiem, Jowitką i Adrianem. Zaczęliśmy od wejścia główną bramą do starego miasta i skierowaliśmy się w kierunku wybrzeża. Kocham morze, za każdym razem spacerowanie promenadami, wybrzeżami, wzgórzami z widokiem na morze mnie uspokaja i nastraja magiczną, pozytywną energią.

This is a city which should be visited by every history lover. It is on the UNESCO list, the oldest city in Bulgaria. Its first name was Masambra, I think it was a lot prettier than the name today.

For a trip through the town streets, I went with my friends Olek, Jowitka and Adrian. We started from the entrance to the old town and went to see the bay. I love the sea, every time I walk through bays, beaches, or hills with the sea view, I calm down and have new, magic, positive energy in me.

 

IMG_20180812_112857

Po drodze znajdziesz małe, drogie restauracje i liczne ruiny, które robią ogromne wrażenie, szczególnie, gdy uświadomisz sobie, że mają TYLE lat.

On the way, you will see a lot of small restaurants and ruins, which are very impressive, especially when you realize how old they are.

IMG_20180812_115252

Powiem Ci szczerze, że po trzech miesiącach w Bułgarii, miałam jej już trochę dość, ale spacer po Nessebarze tchnął we mnie nowe siły. Dotarliśmy do starego miasta i kontynuowaliśmy zwiedzanie. Czas był nieco ograniczony, więc zrezygnowaliśmy z chodzenia po muzeach.

To be honest, after 3 months of my stay in Bulgaria, I was a bit tired of it. However, walking in Nessebar gave me new power to work. We managed to get to the old town and continued sightseeing.

IMG_20180812_122427

W międzyczasie dołączyła do nas Arletka – animatorka, pracująca w Nessebarze i wspólnie wybraliśmy się na piękną plażę, żeby nacieszyć się kąpielą w morzu. Woda była lodowata, więc pomimo mojego zamiłowania do kąpieli morskich, nie zdecydowałam się na dołączenie do moich szalonych kolegów.

In the meantime, our friend Arletka joined us. We went together to the beach, to enjoy swimming together. The water was so cold though, that I could not join my crazy friends.

IMG_20180812_200656

Ciekawostki o Bułgarii. Interesting facts about Bulgaria.

W internecie znaleźć można całą masę artykułów o ciekawostkach związanych z Bułgarią. Kilka z nich mogę potwierdzić:)

 1. Bułgaria słynie z produkcji olejku różanego, produkuje większość zasobu światowego. – Tak to prawda, zapach róż można poczuć dosłownie na każdym rogu. Warto zakupić kosmetyki różane w ramach prezentów dla rodziny. Jestem fanką małych buteleczek perfum oraz różanych mydełek.
 2. Słynie z przepysznych, zdrowotnych jogurtów. – Regularne picie bułgarskich jogurtów z pewnością wzmacnia odporność. Stamen Grigorov, bułgarski naukowiec odkrył bakterię, która jest wykorzystywana przy ich produkcji.
 3. Powstała tam cyrylica. – To prawda. Dlatego Bułgarom tak łatwo zrozumieć język rosyjski, a Rosjanom bułgarski. Są one do siebie bardzo podobne.
 4. Bułgarzy mogą wprowadzić człowieka  w zamieszanie. Gdy mówią tak, machają głową na „nie”, gdy mówią nie, machają głową na „tak”. –  Uwierz mi, to potrafi wprawić człowieka w prawdziwy zawrót głowy 🙂 Na samym początku, czyli przez jakiś miesiąc wielokrotnie źle kogoś zrozumiałam, ponieważ mój mózg nie potrafił jeszcze przestawić się na bułgarskie tory.
 5. Wszyscy Bułgarzy znają swoje tańce ludowe. – Przy każdej okazji, kolacji, imprezie lubią grać bułgarską muzykę i wspólnie tańczyć. Efekt jest niesamowity i bardzo podoba mi się to kultywowanie kultury.

You can find a lot of articles about interesting facts in Bulgaria. I can confirm few of them:

 1. Bulgaria is the biggest rose perfume producer in the world. – You can smell rose everywhere. I totally recommend buying perfumes or little soaps souvenirs or gifts.
 2.  Bulgaria is famous from their healthy yogurts. – If you eat them regularly, it helps you stay healthy and young. Stamen Grigorov, a Bulgarian scientist, discovered the bacteria which is used while making these yogurts.
 3. Cyrillic was discovered there. – That is why Bulgarian and Russian people understand each other so well.
 4. When Bulgarian people say yes, they will turn their head the opposite of us. So when they say yes, they shake it like we do while saying no. When they say no, they will shake it like we do while saying yes. – Believe me it can be really confusing. It took me around one month of being there to get used to it.
 5. All Bulgarians know their folk dances. – On every occasion, dinner, or party, they will dance together and play local Bulgarian music. I really love the fact that they share their culture.

Od siebie mogę dodać, że w moim odczuciu Bułgarzy są bardzo mocno nastawieni na siebie. Rzadko bawią się przy innej muzyce, aniżeli ichnia. Ale właściwie, jeździmy za granicę po to, aby zapoznać się z obcą kulturą, prawda?

What else I can add from my stay? I think Bulgarians are very focused on themselves. They do not dance to different music other than theirs. But, we travel abroad to meet new cultures, and you can definitely meet one there.

Żegnając się z Bułgarią, pokażę Ci kilka zdjęć z wizyty z Warny. Nie będę pisać osobnego posta o tym mieście, ponieważ podczas wizyty się rozpadało. Odwiedziliśmy natomiast z Olką i Kristinką rewelacyjne delfinarium, które serdecznie polecam.

Saying goodbye to Bulgaria, I want to show you my photos from the trip to Warna with Olek and Kristinka. I do not want to write a separate post about the city, because it was rainy day, but we managed to visit an amazing dolphinarium.

IMG_20180909_145813_HDR

 

 

 

2 myśli na temat “Nessebar i pożegnanie z Bułgarią.

Dodaj własny

 1. Miejsce jak nie w bulgarii, tajemnicze, napawające nostalgia ale również …. Niestety do przesady skomercjalizowane. Wspominam jednak pozytywnie a olejek różany w gustownym pojeminczku mam do dziś;)

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

Dagmara w podróży

Studentka kochająca tanie podróżowanie

Kałuże i Róże.

Szukam sensu w Krakowie

MOUSE

Baśnie i dzienniki z Ameryki Północnej.

Ramericana, czyli brunetka za oceanem

Opowieść o życiu codziennym w USA, podróżach i przemyśleniach z perspektywy emigrantki

NIE NAZYWAJ TEGO MARZENIEM, NAZWIJ TO PLANEM!

mały budżet , wiele przygód

Z pamiętnika podróżoholika

O podróżach - po Ameryce Południowej, po Europie, po Polsce

%d blogerów lubi to: