Beglik Tash i dzika zatoka (wild bay).

Drogi Czytelniku,

Wyjechałam do Primorska w Bułgarii jako animatorka, jednak nie tylko pracą człowiek żyje. Każdego wolnego dnia starałam się zwiedzić skrawek Bułgarii lub chociażby relaksować na plaży z dala od hotelu. Nie udało mi się zwiedzić całej Bułgarii, ale biorąc pod uwagę fakt, że miałam jedynie jeden dzień wolny w tygodniu, jestem usatysfakcjonowana tym, co udało mi się zwiedzić.

Jestem zwolenniczką natury, parków narodowych, widoków oraz pięknych dzikich plaż. Wszystkie te warunki spełnia atrakcja położona około 6 km od Primorska.

Dear Reader, 

I was an entertainer in Primorsko, Bulgaria, however, it is not possible to work and work only. Every day off I tried to see a bit of Bulgarian land or at least relax on the beach. Having only one day off during a week I was not able to see all, but I am satisfied with what I managed to visit. I really love nature, national parks, views and wild beaches. All of that match to a place I visited. 

DSC_0598

Beglik Tash.

Mowa o Beglik Tash porównywanym do angielskiego Stonehenge. To megalityczne sanktuarium  powstałe w XIV wieku p.n.e. , które pełniło funkcję świątyni, zegara słonecznego oraz kalendarza.

Ludzie wierzą, że otacza go niesamowita aura i uzdrawiająca energia, dlatego też można tam spotkać turystów pogrążonych w medytacji oraz zadumie. Faktycznie pamiętam, że byłam wykończona po wędrówce do Beglik Tash, ale gdy tylko przestąpiłam progi sanktuarium, odzyskałam pełnię sił i energię na dalsze spacerowanie.

Beglik Tash is so-called a Bulgarian Stonehenge. It is a prehistoric rock sanctuary located 6 km from Primorsko. It is from 14th century BCE, it was a temple. People believe that there is a special energy around this place. Many of them are meditating there. And as far as I remember I felt something there. I was super tired after a long walk, but as soon as I entered Beglik Tash, suddenly I got my power back.

IMG_20180627_172804

Dojazd. How to get there?

Możemy tam dojechać samochodem lub wybrać opcję zorganizowanej wycieczki. Niektórzy decydują się na wypożyczenie roweru. Ja natomiast wybrałam swoje niezawodne nogi. Uwielbiam piesze wycieczki, a atrakcja znajdowała się niecałe 6 km od mojego hotelu. Spacerowałam częściowo plażą, a częściowo lasem, więc warunki przyrodnicze były bardzo sprzyjające.

Nie polecam jednak spacerów w okresie września. Wtedy zaczynają gromadzić się tam muchy, a spacer po lesie to koszmar. W sekundę obsiadają człowieka dosłownie setki małych muszek, a jedynym ratunkiem jest chusta na głowie, żeby chronić się przed ich atakiem i wlatywaniem do uszu, nosa i ust. Ja niestety miałam przyjemność przetestować wrześniowe warunki na własnej skórze i gdyby nie moje pozytywne nastawienie, głupawka i przyjaciel u boku, chyba bym tego nie przetrwała 🙂

You can get there with a car or an organized trip. Some people rent a bike, but I have chosen to use my own legs. I really like to walk and it was only 6 km from my hotel. I walked through the beach and a forest. 

I totally do not recommend you walk through the forest around September. There are a lot of flies trying to get to your nose, eyes and ears. The only way to survive it is to have a scarf or a towel on your head. It happened to me and if not my friend and a good sense of humour I could really die there. 

IMG_20180627_170955_HDR

Koszt wstępu. Ticket.

Wstęp do atrakcji kosztuje jedyne 2 euro i co najciekawsze na wejściu dostajemy przewodnik w języku polskim. Są dostępne także inne języki. W przewodniku znajdziemy opis wszystkich stanowisk oznaczonych numerami od 1 do 14. To duże ułatwienie, ponieważ zwiedzanie zaczynamy od jedynki i potem jeden po drugim odwiedzamy kolejne numerki z naszej listy.

A ticket costs 2 euro and you will get a guide and map. I had one in polish language. There is a description of 14 stations in Beglik Tash.

DSC_0672

Stanowiska. Stations.

W Beglik znajduje się 14 stacji. Wśród nich między innymi Łoże Małżeńskie, Ołtarz, Tron, Słoneczny Zegar, Labirynt oraz Wyrocznia. W większości tych miejsc odbywały się rytuały na cześć bogów.

W łożu małżeńskim kapłan i kapłanka odprawiali rytuał na cześć zaślubin Boga Słońca i Bogini Matki. Ołtarz to miejsce składania ofiar, głównie z żywności, ale zdarzały się również większe ofiary ze zwierząt. Tron to miejsce, z którego tracki Król odprawiał ceremonie.

You will find 14 stations and among them Nupital Bed, Sacrificial Stone, Throne, Labyrinth and House of Oracle. In Nupital Bed a priest and his wife had a ritual for the god of Sun and Mother Goddess. In Sacrificial Stone they sacrificed food and animals for their gods.

DSC_0613

Słoneczny zegar oryginalnie składał się z 16 płyt z obeliskiem po środku, aktualnie pozostało 7 płyt stojących w pierwotnej pozycji.

DSC_0645

Labirynt to miejsce inicjacji duchowej, kierunek w lewo prowadzić miał do Królestwa Hadesu, a droga do niego była najtrudniejszą z prób w poszukiwaniu duchowości. Rytuał miał związek z historią Orfeusza, który po zejściu do zaświatów, powrócił na Ziemię.

Labyrinth was another ritual place, where people who went to the left side could travel to Hades and look for their spirit. It was related to the Orpheus`s story. 

DSC_0654

 

Na uwagę zasługuje stanowisko 10 – Apostol Tash, skała odgrodzona od rytualnego podestu kanałem, przez który podczas inicjacji przekraczano granicę między królestwem Boga Słońca a królestwem Bogni Matki. Obok Apostol Tash znajuje się Dolmen, czyli święta grota symbolizująca łono Bogini Matki.

Apostol Tash was a place where people could cross the border between the God of Sun Kingdom and the Mother Goddess Kingdom. Near there is Dolmen, holy cave symbolizing Goddes womb. 

DSC_0640

Dzika zatoka. Wild bay.

W Beglik Tash byłam dwa razy, za drugim razem wiedziałam już o istnieniu dzikiej zatoki. Beglik Tash kończy się na 14 stanowisku, czyli Wyroczni, ale udając się dalej za wyrocznię trafić można na niebieski szlak. Idąc jeszcze około 2 km szlakiem dotrzeć można do zatoki. Widok z góry zapiera dech w piersiach. Zejście jest dość strome, jednak naprawdę jest to gra warta świeczki. Po zejściu można się cieszyć dziką plażą, nieuczęszczaną przez turystów. To jest właśnie to, co kocham najbardziej.

I have been two times in Beglik Tash, during my second time I knew about a wild bay. Behind the 14th station of Beglik Tash, there is a blue trail. Walking 2 km through it you will get to an amazing bay. A view is incredible and it is really worth it to go down, use a wild beach and swim. That is what I love the most. 

DSC02785

 

Żółwie. Turtles.

Uwielbiasz zwierzęta? Ucieszy Cię fakt, że na terenie Beglik Tash oraz całego rezerwatu Ropotamo spotkać można żółwie. Spacerując warto się rozglądać, a nusz uda się spotkać małych zwierzęcych przyjaciół.

Do you like animals? In Beglik Tash and entire Ropotamo Reserve, you can meet turtles. It is good to look around you, maybe you will be lucky enough to meet one of them. 

DSC_0767

P.S. Serdecznie pozdrawiam wszystkich moich towarzyszy podróży do Beglik Tash: Patryka, Tomka i Anetę z córeczką, Denisa i Tomka.

 

2 myśli na temat “Beglik Tash i dzika zatoka (wild bay).

Dodaj własny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Stwórz darmową stronę albo bloga na WordPress.com. Autor motywu: Anders Noren.

Up ↑

365 dni w obiektywie LG/Samsunga

365 days a lens LG/Samsung

Dagmara w podróży

Studentka kochająca tanie podróżowanie

Kałuże i Róże.

Szukam sensu w Krakowie

MOUSE

Baśnie i dzienniki z Ameryki Północnej.

NIE NAZYWAJ TEGO MARZENIEM, NAZWIJ TO PLANEM!

mały budżet , wiele przygód

Z pamiętnika podróżoholika

O podróżach - po Ameryce Południowej, po Europie, po Polsce

%d blogerów lubi to: