Spędziłam miesiąc w Meksyku.

Drogi Czytelniku,

Cały listopad spędziłam w Meksyku i odbyłam najpiękniejszą podróż w życiu. Udało mi się zwiedzić wiele miejsc, zapoznać z niezwykłą kulturą, nauczyć jeździć konno, poćwiczyć hiszpański, odkryć nowe tradycje, a przede wszystkim ponownie spotkać przyjaciół, z którymi pracowałam w Stanach Zjednoczonych na campie w Maine (wpis). Nie widzieliśmy się ponad 3 lata, a jednak nasze znajomości przetrwały, a przyjaźń rozkwitła i mogę śmiało powiedzieć, że stała się dużo głębsza i silniejsza.

Miesiąc to bardzo dużo czasu, dlatego też udało mi się zobaczyć sporo miejsc oraz zebrać wiele materiału dotyczącego Meksyku. Postanowiłam, że dzisiaj przedstawię Tobie plan mojej podróży oraz obliczę koszta, z jakimi należy się liczyć udając się w te rejony. Na przestrzeni kolejnego miesiąca, bądź miesięcy pojawiać się będą nowe wpisy, moje spostrzeżenia oraz mnóstwo cudownych zdjęć z mojej podróży. Naprawdę warto będzie tu zaglądać 🙂

Dear Reader,
 
I spent the whole November in Mexico on the most beautiful trip in my life. I was able to visit many places, learn about unusual culture, learn how to ride a horse, practice Spanish, discover new traditions, and finally meet friends with whom I worked in the United States at a camp in Maine (post). We haven’t seen each other for over three years, and yet our relationships have survived. I can honestly say that our friendship are now stronger than before. 
 
A month is a lot of time, so I was able to see a lot of places and collect a lot of information about Mexico. Today I will present to you the plan of my trip and calculate the costs of the trip. During next month or even months there will be a lot of new posts with amazing stories and photos from Mexico. 

Trasa. Plan.

Moja podróż była bardzo spontaniczna i dalece odbiegła od pierwotnego planu. Na początku miałam spędzić jedynie po kilka dni w każdym miejscu, a te miejsca to: Oaxaca, Puebla, Tula, Mexico City i Cancun. Plan kompletnie uległ zmianie, ponieważ dzięki moim znajomym dodałam parę miejsc do listy oraz wydłużyłam pobyt w Meksyku o prawie dwa tygodnie.

Wybierając się do Meksyku nie musisz sugerować się kolejnością zwiedzanych przeze mnie miejsc, myślę, że można je również zwiedzać w innej, bardziej chronologicznej kolejności. U mnie był to totalny spontan, czyli tak jak lubię 🙂

Miejsca, które kolejno odwiedzałam to:

 1. Oaxaca (1 tydzień spędzony u moim kochanych przyajciół Keili i Jorge, oprócz zwiedzania miasta, zobaczyłam także Monte Alban, Hierve el Agua, Tule, Mitla).
 2. Puebla (3 dni u cudownej Denisse)
 3. Tula (2 dni w mieście, a następnie weekendowe zwiedzanie stanu Hidalgo, między innymi Pachuca, Real del Monte, Prismas Basalticos, Huasca de Ocampo i inne)
 4. Mexico City (3 godziny 🙂 )
 5. Huatulco (8 dni)
 6. Bajos de Coyula (2 dni)
 7. Cancun (1 dzień)
 8. Playa del Carmen (przyjaciel Alester, 9 dni, w tym zwiedzanie Chichen Itza).
My trip was very spontaneous and different from the original plan. At first I was supposed to spend only a few days in each place, and these places were: Oaxaca, Puebla, Tula, Mexico City and Cancun. The plan has completely changed, because thanks to my friends I added a few places to the list and extended my stay in Mexico.
 
If you plan to visit Mexico, you don’t have to follow this plan. I think you can visit these locations in a different, more chronological order. For me it was total spontaneity, which is how I like to travel 🙂
 
The plan is below:

map

Transport. Transportation.

Do Meksyku doleciałam samolotem z Michigan, następnie na miejscu zależnie od miejscowości przemieszczałam się autobusami, uberem, taksówkami lub na pieszo. Między miastami podróżowałam autobusami ADO i Futura. Zdarzyło mi się także dwa razy lecieć samolotem i przyznam szczerze, że to właśnie transport między lokalizacjami był najdroższy.

 1. Samolot do Meksyku z Michigan – około 500 zł (bilet znalazłam na skyscanner.pl )
 2. Autobus z Mexico City do Oaxaca – 150 zł
 3. Autobus z Oaxaca do Puebli – 145 zł
 4. Autobus Puebla – Tula – 60 zł
 5. Autobus Tula- Mexico City – 40 zł
 6. Samolot Mexico City do Huatulco – 250 zł
 7. Samolot z Huatulco do Cancun – 200 zł
 8. Autobus z Cancun airport do Playa del Carmen – 40 zł

Mój bilet powrotny z przystankiem w Brukseli oraz miejscem docelowym Berlin kosztował 1100 zł.

Bilety na autobusy miejskie są tanie i oscylują w cenach od 4 pesos (80 groszy) do 12 pesos (2,40 zł). Ceny za uber i taksówkę są zależne od odległości, ale są dość tanie. Są miejscowości, w których uber nie operuje, np. Tula i Huatulco, ale taksówki są tam bardzo tanie.

I got to Mexico by plane from Michigan, then depending on the city I traveled by bus, uber, taxi or by walk. I traveled between cities by ADO and Futura buses. I must admit that transport between locations was the most expensive.
 
1.Plane to Mexico from Michigan – about 500 PLN (I found the ticket on skyscanner.pl)
2. Bus from Mexico City to Oaxaca – 150 PLN
3. Bus from Oaxaca to Puebla – 145 PLN
4. Puebla – Tula bus – 60 PLN
5. Tula- Mexico City bus – PLN 40
6. Mexico City plane to Huatulco – 250 PLN
7. Plane from Huatulco to Cancun – 200 PLN
8. Bus from Cancun airport to Playa del Carmen – 40 PLN
 
My return ticket to home: PLN 1,100.
 
Tickets for city buses are cheap and starts 4 pesos (80 groszy) to 12 pesos (2.40 PLN). Prices for uber and taxi depend on the distance, but they are quite cheap. There are places where uber doesn’t operate, e.g. Tula and Huatulco, but taxis are very cheap there.
75282300_10212860730392365_8996694774052290560_o.jpg

Nocleg. Accomodation.

Mam ogromne szczęście, ponieważ przez większość czasu miałam darmowe zakwaterowanie, gdyż moi cudowni przyjaciele postanowili ugościć mnie w swych progach. Jestem im szalenie wdzięczna i szczęśliwa, że miałam możliwość zobaczyć życie w Meksyku od kuchni i żyć w normalnych warunkach, jak lokalni mieszkańcy.

Generalnie ceny noclegów zaczynają się od bardzo niskich cen, hostel wynająć można już za około 20 zł za noc, czasami nawet z wliczonym śniadaniem. Oczywiście wszystko zależy od miejsca. W takich sytuacjach polecam także couchsurfing, gdzie możesz znaleźć nocleg za darmo, a portal ten prężnie działa w Meksyku.

I am very lucky, because most of the time I had free accommodation. My wonderful friends decided to welcome me at their homes. I am extremely grateful and happy that I had the opportunity to see life in Mexico from the inside and live in normal conditions like local people.
 
Generally, accommodation prices start at very low prices, the hostel can booked for around 20 PLN per night (5 USD), sometimes even with breakfast included. Of course, it all depends on the place. I also recommend couchsurfing, where you can find accommodation for free.
75486083_10212860667190785_8395262068277641216_o

Jedzenie.

Jedzenie w Meksyku jest tanie, obiad możemy zjeść już za 8, 10, czy 12 zł. Oczywiście są także droższe miejsca, ale wystarczy poszukać, a znajdziesz także i tańsze opcje. Najtaniej zjesz na jednym z targów, gdzie jedzenie połączyć można również z zakupami i możemy obserwować, jak przyrządza się daną potrawę. O jedzeniu na pewno jeszcze napiszę, ponieważ w każdym miejscu udało mi się spróbować innych lokalnych przysmaków.

Food in Mexico is cheap, you can eat dinner for PLN 8, 10 or 12. Of course, there are also more expensive places, but just look and you’ll also find cheaper options. You will eat the cheapest at one of the markets, where food can also be combined with shopping and you can watch how the food is prepared. 

XIAOYI

Ceny biletów na atrakcje. Tickets price.

Jeśli chodzi o ceny biletów wstępu na różne obiekty turystyczne, to są one naprawdę bardzo tanie. Za zwiedzanie muzeum zapłacimy od 10 zł wzwyż. Przy opisywaniu atrakcji w kolejnych wpisach postaram się podać wszystkie ceny wstępu, powiem Ci również co koniecznie należy zwiedzić, a co można pominąć.

Admission tickets are really cheap. You pay PLN 10 or more for visiting the museum. In future posts about Mexico I will try to give all the prices of admission, I will also tell you what to visit and what to skip.

74667949_10212827844450237_8493079407278161920_n

P.S. Jestem niesamowicie podekscytowana, naładowana pozytywną energią i zakochana w Meksyku i cieszę się, że będę mogła podzielić się z Tobą jego częścią! 🙂

I am very excited, full of energy and in love with Mexico. I am also extremely happy that I will be able to share my adventure with you 🙂

9 Komentarzy

Dodaj komentarz