Wielbłądy i dzikie ptaki. Camels and wild birds.

Drogi Czytelniku,

Jesteś miłośnikiem zwierząt? A może masz dzieci? Zakochani, dzieciaci, czy niedzieciaci mogą znaleźć sporo rozrywki odwiedzając liczne miejsca związane ze zwierzętami. Jak się okazuje, można tam spotkać nie tylko liczne koty. Do Dżasty przyleciała Judit, jej najlepsza przyjaciółka, poznana w USA.  Przy tej okazji dziewczynom udało się odwiedzić kilka miejsc, w których spotkały niesamowite zwierzęta.

Dear Reader, 

Do you love animals? Do you have kids? Everyone can visit a lot of attractions with animals in Cyprus. It is famous for its cats, but not only. When Judit visited Dżasta they went to few animal places. 

Mazotos Camel Park.

Pierwszą atrakcją, do której Dżasta zabrała swojego gościa był znajdujący się w Larnace park wielbłądów Mazotos Camel Park. To idealne miejsce dla całej rodziny, ponieważ na terenie parku znajduje się basen, restauracja, mini golf, mała kolejka i wiele innych atrakcji dla dzieci. Ponadto w cenie biletu mamy jedną przejażdżkę na wielbłądzie.

W parku znajduje się ponad 50 wielbłądów, ale także inne zwierzęta, takie jak kangury, pawie, króliki, kucyki, kozy, strusie, czy papuga, która mówi „hello”.

Wstęp do parku dla dorosłych to 4 euro, dla dzieci 3 euro.  10 euro to koszt biletu całodniowego z jedną przejażdżką na wielbłądzie. Najmłodsi mogą przejechać się na kucyku. Przy wejściu do parku znajduje się sklepik z pamiątkami, zakupimy w nim magnesy, maskotki, ale również karmę dla wielbłądów. Najmniejszy woreczek z karmą kosztuje 1 euro, taką karmą możemy częstować naszych wielbłądzich przyjaciół.

Więcej informacji znajdziesz tutaj.

First, the attraction was Mazotos Camel Park, located near Larnaka. It is a perfect place for families, with a pool and restaurant. You can also ride on a camel. There are 50 camels, but also other animals like kangaroos, ponies or a parrot. The entrance fee for adults cost 4 euro and for kids 3 euro. You can also buy a ticket for 10 euro which includes a camel ride. There is also an option to buy a food for camels, 1 euro for the small package.  

24131825_10208675866453382_6851239110504249150_o

Słone jezioro pełne flamingów.

Cypr to jedno z miejsc, w których możesz zobaczyć dzikie flamingi. Ptaki przylatują do Cypru na przełomie listopada i grudnia. Można je zobaczyć np. przy Akrotiri Lake w pobliżu Limassol, ale także w Larnaka Salt Lake, słonym jeziorze przy Larnace. Wracając z Mazotos dziewczyny nie mogły odpuścić sobie takiej okazji. Widok setek przepięknych, różowych ptaków zapierał dech w piersi. Jeżeli masz ze sobą dobrą kamerę z zoomem, koniecznie weź ją ze sobą, bo zobaczysz dużo więcej. Dżasta i Judit nie chciały płoszyć zwierząt, więc obserwowały je z odległości.

There is a Salt Lake in Larnaka, during November and December you can see wild flamingos. The view is incredible.

24173911_10208675863493308_2248223269054950262_o

Pelikan i Pafos.

Będąc w Pafos warto zajrzeć do restauracji The Pelican. Dziewczyny nie wiedząc o jej istnieniu przechadzały się po porcie w Pafos i nagle na środku drogi zauważyły Pelikana. Były przekonane, że jest to dzikie zwierzę, które jakimś dziwnym trafem przyleciało do Pafos. Po podejściu bliżej okazało się, że Pelikan pozuje do zdjęć, a w pobliżu znajduje się restauracja The Pelican, w której mieszka.

If you will pass by Paphos, it is good to visit The Pelican restaurant. Owners of the restaurant have their own pelican. 

24302034_10208675800571735_6443136690538837883_o

W restauracji zamówić można przepyszne jedzenie. Dżasta i Judit zdecydowały się na rybne meze, z którego Cypr słynie. Na jedzeniu się nie zawiodły, było niesamowite.

W internecie możesz przeczytać wiele negatywnych opinii na temat powolnego serwisu w restauracji. Dżasta była tam w listopadzie, gdy nie ma już wielu turystów, więc nie było aż tak wolno. Weź również pod uwagę, że jadąc do innego kraju, poznajesz nową kulurę. W krajach śródziemnomorskich ludzie są bardziej wyluzowani, nie spieszą się, nie denerwują, więc warto dostosować się do ich stylu życia na te parę dni.

You can order amazing food over there, for example, fish meze. And yes, there is a lot of bad references for poor and slow service. But being in another country, with a different culture, you should realize that they might work differently. People in Mediterranean countries don’t rush so much, they are more relaxed and it is nice to be the same visiting their countries. 

23795670_1888889234457001_955469418573915870_n

P.S. Na Cyprze odwiedzić możesz również ZOO, między innymi w Limassol i Pafos. Jeżeli lubisz koty, to warto zajrzeć do kociego sanktuarium, np. Tala Monastery.  Ja byłam w  takim miejscu niedaleko Limassol i było straszne. Koty wyglądały na chore i niedożywione, a przecież nie takie było przeznaczenie sanktuarium.

Cypr nie jest taki cukierkowy jeśli chodzi o zwierzęta. Wiele turystów robi sobie zdjęcia ze słodkimi kociaczkami na ulicach, kiedy w rzeczywistości jest ogromny problem z liczbą bezdomnych zwierząt. Z dala od centrum miast spotkać można chore, dzikie i wychudzone koty oraz psy. Nikt w tej sprawie nic nie robi, nie sterylizuje się kotów na ulicach. Słyszy się za to o rozsypywanych po chodnichach trutkach na zwierzęta.

Dodaj komentarz